JUBILA LOGO

Zadzwoń teraz!

Wesele w Noc Kupały to oryginalny pomysł dla osób szukających nowych sposobów na przeżycie tego dnia na swój wyjątkowy sposób. Pomysły na organizację wesela mnożą się w niekończących się poradnikach, szczególnie w mediach społecznościowych, gdzie idee są coraz bardziej krzykliwe i pospolite zarazem. Postanowiliśmy zebrać pomysły na oryginalne wesele z tradycją w tle jako odpowiedź na sztampowe pomysły ślubne.

Wesele w Noc Kupały to oryginalny pomysł dla osób szukających nowych sposobów na przeżycie tego dnia na swój wyjątkowy sposób. Pomysły na organizację wesela mnożą się w niekończących się poradnikach, szczególnie w mediach społecznościowych, gdzie idee są coraz bardziej krzykliwe i pospolite zarazem. Postanowiliśmy zebrać pomysły na oryginalne wesele z tradycją w tle jako odpowiedź na sztampowe pomysły ślubne.

Przesilenie letnie, to wydarzenie silnie związane z polską kulturą, której genezy można dopatrywać się w tradycjach Słowian. Najkrótsza noc w roku przeszywa nas poczuciem magii i nieoczekiwanej ekscytacji, która wibruje w powietrzu wraz z ostatnimi promieniami słońca, rzucającymi długie cienie, aż do późnych godzin wieczornych. W tym roku przesilenie letnie przypada na 21 czerwca i nawet jeśli nie wierzycie w magię cyklów słonecznych, to myśl o weselu w samym sercu kalendarzowego lata na pewno przyprawi Was o szybsze bicie serca! Jak więc wykorzystać ten czar i zorganizować słowiańskie wesele?

 

Czym jest noc kupały i dlaczego to idealna pora na wesele?

W wieczór najdłuższego dnia w roku rozpoczyna się celebracja Dnia Kupały, czyli moment przesilenia letniego, kiedy to noc jest najkrótsza, ale jednocześnie pełna magii i blasku ognia rozpalanego przez celebrujących ten moment ludzi. Jej geneza nie jest dokładnie zbadana, jednak wiadomo, że celebracja przesilenia wywodzi się z wierzeń słowiańskich i związana jest z wodą i ogniem, symbolami miłości i płodności. Ten symboliczny moment powinien być świętowany przy ognisku tańcem, śpiewem i zabawą co pozwoli odpędzić złe duchy.

Wiele osób zastanawiając się jaki jest najlepszy moment na organizację wesela, decyduje się na uroczystość w lecie, z racji na dobrą pogodę i klimat, jaki tworzy bujna roślinność, słodki zapach kwiatów unoszący się w powietrzu i wakacyjne słońce. Jednak to właśnie Noc Kupały jest momentem doskonałym na celebrację miłości i przyrzeczenie wspólnego życia. Początek życia małżeńskiego połączony z symbolicznym początkiem lata zapadnie Wam w pamięci do końca życia, a wesele w otoczeniu ognia, wianków i magicznej celebracji doskonale wpisze się w dzień ślubu. 

3 pomysły na wesele w Noc Kupały

No dobrze, ale czym różni się wesele w Noc Kupały od tradycyjnego, letniego wesela w czerwcu czy w lipcu? W końcu lato i piękną pogodę można świętować aż do 23 września! Przede wszystkim wesele w Noc Kupały wiąże się ze wspominanymi wcześniej rytuałami ognia, wody, ziemi i powietrza, które miały zapewnić uczestnikom pomyślność, zdrowie i przede wszystkim miłość. Krótka noc wprowadza do wesela magię pożądanie, daje masę możliwości i sprzyja długiej zabawie do same rana w blasku księżyca! W tym dniu wszystko wydaje się być lżejsze, bąbelki szampana szybciej uderzają do głowy a problemy rzuca się z impetem w kąt.

 1. Magiczne rytuały zamiast typowych zabaw weselnych

  Zabawy i zwyczaje ślubne towarzyszą weselom od zarania dziejów, a polska kultura zabawami weselnymi stoi. Jednak poza zbijaniem szkła, lokomotywą gości i zdobywaniem fantów, wielu z nas ma w pamięci złe wspomnienia o przymusowym tańcu z rubasznym wujkiem, czy picie alkoholu z pantofelka Panny Młodej. Jak nie przekroczyć granicy dobrego smaku i zorganizować czas tak, aby dobrze bawili się wszyscy?

   

  Magiczne rytuały

  Magiczne rytuały

  Noc kupały daje Parze Młodej możliwość zerwania z tradycyjnymi zabawami weselnymi i wprowadzenia do repertuaru ciekawych zwyczajów kultury słowiańskiej, które niewątpliwie spotkają się z dużym zainteresowaniem gości weselnych. Plecenie wianków z polnych kwiatów może zakończyć się tradycyjnym puszczaniem wianków w rzece, ale może też zakończyć się ozdabianiem weselnej lokalizacji. Tańce wokół ogniska i wróżby, kolejna kwestia warta rozważenia, pozwoli subtelnie wprowadzić na przyjęcie odrobinę magii.

 1. Dekoracje weselne wśród natury

  Małe wesele

  Małe wesele

  Pary Młode na myśl o dekoracjach weselnych w plenerze często bledną w momencie, ich oddechy przyspieszają, a czoła zraszają kropelki potu. Wiatr, deszcze czy prażące słońce wydają się wystarczającymi powodami, żeby zrezygnować z dekorowania miejsca weselnego. Jednak wesele w Noc Kupały, tak jak tradycyjna uroczystość na sali weselnej, nie obędzie się bez pięknych dekoracji. Zdjęcia weselne muszą oddawać aurę tego magicznego wydarzenia, dlatego proponujemy Wam najlepsze dekoracje weselne na lato w plenerze –

 • Ledowe balony z helem
  Balony symbolizują dekoracje weselne, natomiast światełka wewnątrz nawiązują do kluczowego motywu Nocy Kupały – ognia. Helowe balony ledowe mogą pełnić rolę latarenek oświetlających drogę w mroku lub świetlistego tła za stół prezydialny
 • Girlanda balonowa z kwiatami i ziołami
  Słowiańskie święto obchodzone na łonie natury jest pełne kwiatów i ziół, używanych nie tylko do robienia wianków, ale również ozdabiania całego miejsca i dekoracji. Na wesele w Noc Kupały kwiaty i zioła można połączyć z balonami tworząc piękne girlandy balonowe poprzetykane kwiecistymi roślinami.
 • Fotościanka
  Pięknym nawiązaniem do tradycyjnego wesela będzie ścianka weselna, jednak ze słowiańskimi wieńcami z lokalnych kwiatów, dzięki czemu będzie to doskonały kompromis.
 1. Motyw przewodni – weselne przesilenie letnie 

Jeśli chcecie zanurzyć się w przeszłych czasach, jesteście oryginalną parą i nie zależy Wam na sztampowym weselu, ślub w czasie tak zwanych Słowiańskich Walentynek to doskonały moment na powiedzenie sobie „Tak!”. Najważniejszym zadaniem na ten dzień (oczywiście w kwestii realizacji) będzie stworzenie odpowiedniej atmosfery! Głównym punktem programu Nocy Kupały jest ognisko, którego ogień symbolizuje zwalczanie złych mocy, płomienną miłość i dobre życie, dlatego koniecznie zorganizuj wieczorne ognisko z tańcami i muzyką na żywo. 

Skoro wesele odbywa się na zewnątrz warto zadbać o plenerowe dekoracje weselne. Na ślub najczęściej wybierane są dekoracje balonowe, a według naszego autorskiego przepisu połączymy balony z ogniem! Balony z helem wypełnimy ludowymi światełkami, które będą symbolizować żarzące się płomienie! Idealne na wesele w Noc Kupały będą również biało-kremowe girlandy balonowe ozdobione ziołami i kwiatami!

Atrakcje weselne również powinny nawiązywać do okazji, dlatego zaproponuj plecenie wianków, szukanie kwiatu paproci czy też wspólne wróżby przy ognisku! Nie zapomnij wpisać informacji na temat motywu przewodniego wesela do zaproszeń, żeby Twoi goście mieli okazję ubrać się odpowiednio do okazji, lekko, zwiewnie i naturalnie. Stroje gości są bardzo istotnym elementem tworzenia ogólnego klimatu, a jeśli wszyscy dostosują się do tematu, ubrania będą najlepszą, żywą dekoracją.

 

Po więcej inspiracji zapraszamy na naszego Facebooka i Instagrama!