JUBILA LOGO

Zadzwoń teraz!

Zastanawiasz się czy da się zorganizować ekologiczne wesele i nie zwariować? Wszystko jest możliwe, a z naszego artykułu dowiesz się, jak skutecznie wcielić plan na wesele przyjazne środowisku w życie. Dzień Twojego ślubu jest okazją do wyrażenia tego, co jest dla Ciebie ważne i coraz więcej par decyduje się na bardziej zrównoważony ślub. Bez względu na nazewnictwo — „wesele przyjazne dla środowiska”, „zrównoważone wesele” czy „wesele zero waste” — jest to przedsięwzięcie osiągalne i etyczne. Poniżej przedstawiamy 10 prostych sposobów na zmniejszenie śladu węglowego w dniu Twojego ślubu i ekologiczne wesele.

Moda na ekologiczne wesele

Zastanawiasz się czy da się zorganizować ekologiczne wesele i nie zwariować? Wszystko jest możliwe, a z naszego artykułu dowiesz się, jak skutecznie wcielić plan na wesele przyjazne środowisku w życie. Dzień Twojego ślubu jest okazją do wyrażenia tego, co jest dla Ciebie ważne i coraz więcej par decyduje się na bardziej zrównoważony ślub. Bez względu na nazewnictwo — „wesele przyjazne dla środowiska”, „zrównoważone wesele” czy „wesele zero waste” — jest to przedsięwzięcie osiągalne i etyczne. Poniżej przedstawiamy 10 prostych sposobów na zmniejszenie śladu węglowego w dniu Twojego ślubu i ekologiczne wesele.

1. Jakość kontra ilość 

W branży ślubnej, tak jak w życiu, warto stosować zasadę „mniej znaczy więcej”, szczególnie w trosce o naszą planetę. W okresie pandemii Pary Młode częściej decydowały się na organizację mikroślubów i miniwesel i jest to wybór przyjazny dla środowiska.

Małe ekologiczne wesele, inaczej zwane miniweselem, ma wiele zalet nie tylko dotyczących ochrony środowiska, ale również ograniczenia budżetu. Mniejsze wesele, oznacza mniejszą ilość gości do wykarmienia, kameralne dekoracje ślubne do wykonania i mniejszą salę weselną do wynajęcia. Co więcej, pozwala to Parom Młodym skoncentrować się na tym co najważniejsze — na wzięciu ślubu!

2. Zrezygnuj z papieru

Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile papieru zużywa się na weselu? Zaproszenia, koperty, menu, wizytówki czy etykiety z imionami— lista jest długa i zdaje się nie mieć końca. Istnieje wiele sposobów na ograniczenie odpadów papierowych, ale najłatwiejszym sposobem jest całkowite wyeliminowanie papieru z wesela.

W obecnym cyfrowym świecie rezygnacja z papieru nie wydaje się aż tak szalona. Wiele serwisów ślubnych oferuje rewelacyjne, praktyczne rozwiązania cyfrowe – zaproszenia w eleganckiej graficznej formie można wysłać do gości za pośrednictwem poczty internetowej, a za pośrednictwem wspólnego kalendarza goście mogą zapisać datę, uzyskać wszystkie szczegóły dotyczące ślubu, przesłać potwierdzenie swojej obecności, a nawet wybrać opcję menu.

Nie potrzebujesz również etykiet z imionami na stolikach. Na wejściu może stać tablica z wizualizacją miejsc siedzących pozwalająca gościom w łatwy sposób na odnalezienie ich miejsc. Możesz też postawić na spontaniczność i pozwolić gościom na dowolny wybór miejsc na sali.

Jeśli nie chcesz zupełnie zrezygnować papieru, postaw na ekologiczne rozwiązania. Jest wiele firm i sklepów internetowych, które oferują zaproszenia wykonane z materiałów z  recyklingu.

3. Vintage stylizacje a fast fashion 

Wybór sukni ślubnej to ważna sprawa, a coraz więcej projektantów praktykuje zrównoważone podejście w tworzeniu i wykonaniu swoich projektów. Obecnie projektanci skupiają się na etycznej produkcji i używają materiałów pochodzących z recyklingu. Jeśli zależy Ci na oryginalnym projekcie znajdź projektanta, który wyznaje podobne wartości do twoich.

Wesele 2022

Wesele 2022

Alternatywnym rozwiązaniem jest kupno używanej sukni ślubnej! Zakup sukni z drugiej ręki nigdy nie był prostszy – poza poszukiwaniem idealnej sukni ślubnej w lokalnych ciucholandach czy bardziej prestiżowych vintage shopach, gdzie często możesz natknąć się na perełki od wielkich projektantów, kopalnią złota stał się internet. Dzięki serwisom takim jak Vinted, OLX czy Vestiaire zakupy z drugiej ręki są możliwe bez wychodzenia z domu.

Nie chcesz kupować? Teraz możesz również wypożyczyć suknie ślubną czy kreacje dla druhen! To nie tylko tańsze rozwiązanie niż zakupy nowej sukienki, ale również praktyczny sposób na uniknięcie zapychania szafy rzeczami, które ubiera się raz do roku.

4. Odpowiednie miejsce 

Z roku na rok można znaleźć coraz więcej miejsc na organizację wesela, a co za tym idzie na rynku pojawiają się również miejsca na organizację ekologicznego wesela.  Szukaj hoteli i miejsc na wesele, które są skoncentrowane na zrównoważonym rozwoju, stosują praktyki przyjazne dla środowiska i do prowadzenia działalności takie jak panele słoneczne, zielone dachy, energooszczędne urządzenia i wiele innych.

Kolejne rozwiązanie na ekologiczne wesele? Ślub w plenerze! Do wyboru są dosłownie tysiące miejsc na świeżym powietrzu, ale nie ograniczaj się tylko do przestrzeni eventowych. Park, stodoła, winiarnia, plaża lub ogrody botaniczne to też świetny wybór. Oczywiście ze względu na urodę polskiego klimatu nigdy nie ma gwarancji na dobrą pogodę nawet w środku lata, jeśli jednak zależy Ci na weselu plenerowym, na wypadek deszczu, wynajmij namiot imprezowy. Małe wesele z małą ilością gości z łatwością pomieści wszystkich uczestników uroczystości.

5. Postaw na lokalne rozwiązania 

Wyszukując dostawców usług i produktów ślubnych postaw na lokalne rozwiązania! Poszukaj firm cateringowych, które zaopatrują się w żywność od lokalnych rolników i pamiętaj, aby wybierać żywność sezonową. Kupowanie lokalnie eliminuje potrzebę transportu żywności na terenie całego kraju, zmniejszając emisje dwutlenku węgla.

Organizując w pełni ekologiczne wesele pójdź o krok dalej serwując menu wegetariańskie i wegańskie. Posiłki na bazie roślin zazwyczaj zużywają mniej zasobów wodnych niż produkty pochodzenia zwierzęcego i jak powszechnie wiadomo są zdrowsze.

To samo w kwestii kwiatów. Znajdź małą kwiaciarnię w pobliżu swojego domu lub kwiaciarnię, która sprowadza wszystkie organiczne, lokalne kwiaty i warzywa. Rośliny doniczkowe są również świetną inwestycją, dużo bardziej przyjazną dla środowiska. Rośliny doniczkowe wytrzymują dłużej i są świetną opcją na dekoracje lub dekoracje na ekologiczne wesele.

6. Wynajem potrzebnych rzeczy

Innym sposobem na ograniczenie odpadów jest wynajęcie wszystkich potrzebnych elementów takich jak talerze, sztućce czy tekstylia i dekoracje. Nawet jeśli serwujesz catering, najlepiej wypożyczyć wszystkie swoje talerze, szklanki i sztućce.

 

Fotościanki

Fotościanki

 

Plastik jednorazowego użytku jest okropny dla środowiska, więc ulepsz swoje ekologiczne wesele dzięki wypożyczonej porcelanie i… Fotościance! Zamiast stawiać na sztampowe dekoracje weselne, zdecyduj się na wypożyczenie jednej z naszych ścianek weselnych, które subtelnie przyozdobimy materiałami biodegradalnymi takimi jak najnowsze ekologiczne balony! Fotościanki to tła różnego typu dostosowane do okazji, pełniące rolę tła do zdjęć pamiątkowych. Zamiast kwiatów zdecyduj się na coś trwałego, co można przyozdobić pięknymi tkaninami!

7. Puść rzeczy w obieg!

Co dzieje się z pozostałościami jedzenia, kwiatami i przysmakami na koniec weselnej nocy? Jeśli nie planujesz z wyprzedzeniem, wiele z tych przedmiotów zmarnuje się i zostanie wyrzuconych. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to znaleźć sposoby na recykling i oddanie niewykorzystanych rzeczy! Recykling to ekologiczne wesele w pigułce.

Porozmawiaj z cateringiem o oszczędzaniu resztek i przynieś dodatkowe pojemniki do domu. Jeśli nie chcesz zabierać jedzenia do domu, rozważ kompostowanie odpadów żywnościowych lub sprawdzenie, czy możesz przekazać darowiznę lokalnemu bankowi żywności lub schronisku dla bezdomnych.

Nie pozwól też zmarnować się swoim pięknym dekoracjom weselnym! Niech twoja rodzina, goście, a nawet sprzedawcy zabiorą do domu dekoracje balonowe i kwiatowe jako podziękowanie za obecność i wsparcie.

Jak widzisz zorganizowanie wesela w stylu eko nie jest wcale trudne. Nie musisz od razu wdrażać wszystkich pomysłów z naszej listy. Skup się na kilku aspektach, które wydają się słuszne i łatwe do przeprowadzenia i ciesz się najlepszą imprezą swojego życia. Ekologiczne wesele zapadnie w pamięci wszystkim Twoim gościom. Pochwal się zdjęciami ze swojego ślubu w mediach społecznościowych i oznacz #JUBILA, żeby dostać rabat na kolejne dekoracje balonowe 🙂 zapraszamy na naszego Facebooka i Instagrama po więcej inspiracji