Zastanawiacie się ile kosztuje wesele? Mamy dla Was poradnik, w którym przedstawiamy 6 pomysłów na budżetowe przyjęcie weselne i omawiamy koszty organizacji, o których krążą już legendy. A ile faktycznie kosztuje wesele? Cena przyjęcia weselnego jest relatywna, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od Was i waszych wyborów. Można zorganizować skromne przyjęcie, które będzie niezapomnianym wydarzeniem, ale z ograniczonym budżetem bez zadłużania się u rodziców czy w banku, ale można również wziąć kredyt na zorganizowanie tradycyjnego polskiego wesela na kilkaset osób. Każde wymarzone wesele będzie wyjątkowe i nie ma jednej recepty na wesele idealne.
Spis treści
Zastanawiacie się ile kosztuje wesele? Mamy dla Was poradnik, w którym przedstawiamy 6 pomysłów na budżetowe przyjęcie weselne i omawiamy koszty organizacji, o których krążą już legendy. A ile faktycznie kosztuje wesele? Cena przyjęcia weselnego jest relatywna, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od Was i waszych wyborów. Można zorganizować skromne przyjęcie, które będzie niezapomnianym wydarzeniem, ale z ograniczonym budżetem bez zadłużania się u rodziców czy w banku, ale można również wziąć kredyt na zorganizowanie tradycyjnego polskiego wesela na kilkaset osób. Każde wymarzone wesele będzie wyjątkowe i nie ma jednej recepty na wesele idealne.
Koszty przyjęcia weselnego – o czym trzeba pamiętać?
Organizacja wesele to wielowymiarowe przedsięwzięcie, które nawet najmniej wymagających nowożeńców może zaskoczyć ilością wyborów, możliwości i opcji. Ceny za organizację wesela różnią się w zależności od województwa czy miasta, nie ma jednego niezmiennego cennika na usługi ślubne, dlatego najbardziej opłacalne jest szukanie okazji. Jeśli do Waszego wielkiego dnia pozostało jeszcze sporo czasu zacznijcie planowanie już dziś, aby zarezerwować wszystko z wyprzedzeniem. Oferty weselne wyprzedają się w zastraszającym tempie i w tej branży nie ma raczej co liczyć na opcję last minute.
Żeby zostać łowcą okazji trzeba mieć dużo czasu na śledzenie zniżek i rabatów. Jeśli nie zatrudniacie profesjonalnego wedding plannera, raczej nie będziecie mieli czasu na codzienne przeglądanie serwisów weselnych. Nie uwzględniając promocji, większość usług weselnych można zakreślić w stałych cenach, żeby mniej więcej określić jaki będzie budżet wymarzonego wesela. Więc ile kosztuje wesele?
Zanim zaczniecie wyliczać ile będzie kosztować Was organizacja wymarzonego wesela odpowiedzcie na kilka podstawowych pytań –
- Kiedy chcemy zorganizować wesele?
Sezon weselny trwa w Polsce średnio od początku maja do końca września, ponieważ są to najcieplejsze miesiące w roku. Dają one cień szansy na udaną pogodę, która sprzyja udanemu weselu i dobrej zabawie. Jednak wesela poza sezonem również mają swój klimat, mogą być magiczne i odnajdziecie ich wartość w nietypowej oryginalności. Ślub w górach środkiem zimy, albo wesele w zaadaptowanej stodole wśród kolorowych liści na skraju lasu. Wesela poza sezonem mogą być tańsze o nawet 40%! - Ile osób chcemy zaprosić?
Ilość zaproszonych gości warunkuje koszta jakie poniesiecie organizując wesele. Jeśli wesele tradycyjnie odbędzie się w restauracji na każdego gościa należy uwzględnić określony budżet, którego cena waha się w zależności od wybranego menu i pakietu, tak zwany „talerzyk”. Cena menu za osobę wynosi średnio 180-400 złotych, dlatego analogicznie im mniej osób zaprosicie tym mniej wydacie na organizację wesela. - Gdzie chcecie zorganizować przyjęcie weselne?
Ceny za lokalizację są dość skrajne i wahają się w zależności od wybranego miejsca, dlatego najtańszą opcją jest urządzenie przyjęcia weselnego we własnym domu czy ogrodzie, jednak dotyczy to małych imprez z najbliższymi gośćmi. Najdroższe wesele odbędzie się prawdopodobnie w eleganckiej sali weselnej w dużym mieście, znacznie tańsze są małe restauracje i remizy, jednak najmniej zapłacimy za przyjęcie weselne organizowane we własnym domu czy ogrodzie. Wesele w plenerze obejmuje jednak koszt wynajmu namiotu na przyjęcia. - Planujecie ślub cywilny czy tradycyjny ślub kościelny?
Wesele jest zazwyczaj nierozerwalnie związane z oficjalnym zawarciem związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego lub w kościele. Sama oficjalna ceremonia urzędowa jest krótka a proces zawarcia małżeństwa dość tani, ponieważ oficjalna opłata jest stała dla każdego i wynosi 84 złote. Sytuacja zmienia się w przypadku ślubu kościelnego, który również podlega oficjalnej opłacie, jest ona jednak różna, w zależności od parafii i waha się średnio od 400 do nawet 2500 złotych!
Ile kosztuje wesele – jak zorganizować budżetowe przyjęcie weselne?
Koszty organizacji wesela są duże, nie ma co ukrywać. Bardzo często Parę Młodą wspierają rodzice lub bank, ponieważ indywidualne pokrycie kosztów całej uroczystości jest ekonomicznym piekłem, jednak istnieje kilka sposobów na zorganizowanie budżetowego przyjęcia weselnego. Jak to zrobić? Najpierw skupimy się na podsumowaniu najważniejszych kosztów, żeby zobaczyć, gdzie najlepiej zrobić tak zwane cięcia budżetowe.
Ile kosztuje wesele? Średni koszt organizacji „typowego” wesela w Polsce wynosi 48-52 tysiące złotych! Skupimy się tylko na świeckiej części uroczystości, pozostawiając kwestie kościelne na drugim planie, choć ta zazwyczaj zabiera około 1-5% całego budżetu weselnego. Najdroższa podczas całego wesela jest organizacja przyjęcia weselnego, w której koszt wliczany jest wynajem sali weselnej lub wybranego miejsca, catering liczony od gościa, jako tak zwany „talerzyk” i alkohol. Ceny pakietów menu za osobę są skrajnie różne, ale zazwyczaj mieszczą się w przedziale 200-500 zł i to głównie od tego czynnika zależy ile kosztuje wesele, Szacuje się, że koszt przyjęcia weselnego to aż 48-51% całego budżetu weselnego.
Bardziej kreatywne koszty, takie jak muzyka czy fotograf, zajmują około 8-12% budżetu weselnego. W kwestii muzyki najtańszą opcją jest DJ, który zagra nam nasze ulubione kawałki, natomiast zespół czy kapela zapewnią nam wielowymiarową ucztę muzyczną, ale w swojej aranżacji. Dekoracje zabierają około 4-11% budżetu weselnego, jednak ograniczyły się kiedy dekoracje kwiatowe zaczęta zastąpiać dekoracjami z balonów. Dekoracje balonowe są trwalsze, efektowniejsze i bardziej ekologiczne niż ozdoby z żywych kwiatów.
Ostatnią sprecyzowaną kategorią jest ubiór, który pochłania około 8-14% kosztów. Oczywiście są to kwestie w pełni zależne od wyborów podejmowanych przez Pary Młode i będą różnic się w zależności od wesela. Niektórzy wolą przeznaczyć większą kwotę na ubiór, a sukienki ślubne mogą kosztować kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Jeszcze inni chętniej przeznaczą pieniądze na ozdobienie sali weselnej i zwiększą budżet na dekoracje balonowe. Piękna brama balonowa nad wejściem do kościoła, albo sufit z balonów w formie girlandy w stodole w stylu boho.
Zawsze warto mieć jeszcze pieniądze na czarną godzinę, czyli nieprzewidziane wydatki. Nigdy nie wiadomo co nas może zaskoczyć. Nie zapominajmy też o wielu innych mniejszych usługach, bez których wesele będzie… niepełne. Takie usługi mogą wydawać się drobiazgami, jednak są kluczowe do zorganizowania wesela. Przeznaczcie też część pieniędzy na tak zwane „różne wydatki”, takie jak samochód, którym pojedziecie do ślubu, tort, zaproszenia czy prezenty dla rodziców. Może się z tego uzbierać zaskakująca suma.
Jakie triki zastosować do ograniczenia weselnych wydatków? Jest ich dość sporo, jednak nie każde cięcie budżetowe Was usatysfakcjonuje, dlatego warto pomyśleć o kilku kompromisach. Wiecie już mniej więcej ile kosztuje wesele, a teraz zainspirujcie się pomysłami na budżetową ceremonię –
- Zorganizujcie wesele poza sezonem (na przykład w zimowej porze)
- Wybierzcie inny dzień niż sobota (weekendy są najbardziej popularne, czyli też najdroższe)
- Zamiast zespołu zdecydujcie się na DJ’a
- Nie wynajmujcie samochodu do ślubu, tylko pożyczcie auto od kogoś bliskiego
- Suknię ślubną i garnitur można wynająć specjalnie na tę okazję za małą kwotę!
- Poproście o pomoc uzdolnionych znajomych – na pewno wśród Waszych bliskich jest ktoś zainteresowany fotografią lub pieczeniem tortów. A może sami jesteście w stanie zrobić coś kreatywnego?
- Zaproście tylko najbliższą rodzinę i przyjaciół, odpuśćcie sobie zapraszanie osób, z którymi kontakt macie od święta „bo wypada”
- Samodzielnie kupcie alkohol – ceny w restauracjach czy salach weselnych często mają absurdalne marże
- Zamiast kupować kilka różnych atrakcji i dekoracji, zdecydujcie się na kompleksowe dekoracje sali dostosowane idealnie do Waszego budżetuJeśli macie ciekawe pomysły na obniżenie wydatków weselnych koniecznie podzielcie się nimi na naszym Facebooku i Instagramie! Jeśli jeszcze nie jesteście pewni ile kosztuje wesele Waszych marzeń rozważcie zatrudnienie organizatora weselnego – nie musicie robić wszystkiego sami